دسته‌ها

استراتژی‌ بازی پوکراستراتژی‌های ابتدایی پوکردسته‌بندی نشدهقوانین بازی پوکرموقعیت در میز پوکرنحوه بازی

چطور در پوکر از «چه کنم؟» به یک بازی جذاب برسیم: ۷ نکته

چطور در پوکر به یک بازی جذاب برسیم

آیا در تقلا هستید که از یک سود ناچیز در میزهای پوکر به درآمدی ثابت برسید؟ آیا نتیجه هایی که می گیرید در بهترین حالت با اصطلاح «سر به سر» توصیف می شوند؟

اول از همه، نگران نباشید: شما تنها نیستید! این توصیف شامل حال بیشتر بازیکنان پوکر می شود. به هر حال بیشتر وقتها می توانید با در نظر گرفتن بعضی از استراتژی ها بازی خود را از ناخن لاک زدن تا شکست دادن دیگران بالا ببرید. 

در این مقاله هفت نکته ظریف توضیح داده می شود که به کمک آنها می توانید وارد مرحله جدید بازی خود شوید. 

۱- به رینج ها فکر کنید نه به دست ها!

یکی از ساده ترین راه ها برای فهمیدن تفاوت بازیکنان نخبه و بازیکنان متوسط پوکر در نوع فکر کردن آنها به دست رقبایشان است. 

  • بازیکنان متوسط پوکر سعی می کنند روی فهمیدن یک دست رقیب کار کنند
  • بازیکنان پیشرفته بر اساس رینج ها بازی می کنند

رینج در اصل تمام دست های ممکنی است که یک نفر در یک وضع مشخص می تواند داشته باشد. برای مثال بازیکن الف یک فلاش، یک جفت درشت، جفت متوسط، جفت ریز، یک دراو، یک آس و ورق درشت، و یا حتا بلوف روی هوا دارد. 

یک بازیکن خوب می داند که بازیکن الف تمام این رینج ها را در حین گردش ها رو می کند. 

آنها در گردش دست ها دنبال فهمیدن این رینج ها، و انجام بهترین بازی در مقابل آنها هستند. 

بازیکنان متوسط سعی می کنند دست حریف خود را برای مثال یک آس و سرباز دل در نظر بگیرند چون «به دل شان این طوری آمده». 

۲- دست مورد علاقه خودتان را چال کنید!

پوکر

خیلی از افراد یک دست مورد علاقه دارند. برای مثال من می دانم که اگر دست قدیمی ۹ و ۷ برای من بیاید چشمم روشن می شود و بد جوری دلم می خواهد آن را بازی کنم. 

با این حال، در واقعیت می دانم که ۹ و ۷ دستی است که به درد ناخن لاک زدن می خورد. البته بازی با این دست در بعضی از موقعیت ها (برای مثال وقتی در یک پات باز نشده آخرین نفر باشید) معنا دارد. اما در موقعیت های اولیه همیشه باید فولد شود. 

حالا اگر شما هنوز دست مورد علاقه خاصی دارید، بسیار هم عالی، بیشتر بازیکنان دارند. اما حواستان باشد که با آن متعصبانه برخورد نکرده و بازی بدی انجام ندهید.

بردن در پوکر به ریاضی و منطق سفت و سخت ِ سرد نیاز دارد، نه موهومات خیالی.

۳- یک استراتژی استوار اتخاذ کنید

یکی دیگر از کلیدهای بزرگ در راه تبدیل شدن به یک بازیکن پوکر خوب (و شاید یکی از مهم ترین نکاتی که باید در پوکر مد نظر داشته باشید) این است که همیشه از یک استراتژی برنده استفاده کنید. 

اینکه ناگهان روش بازی را تغییر دهید (برای مثال از همان اول با ۹ و ۷ بازی را باز کنید) فقط برای اینکه حوصله تان سر رفته یا حواستان پرت شده کار درستی نیست. 

تمام آموخته ها، تجربیات و مطالعاتی که در طول سالها داشته اید به شما مجموعه شناختی از اینکه چطور بازی کنید تا سود ببرید می دهد. 

اما این فقط زمانی نتیجه می دهد که همیشه از آن روی میز استفاده کنید. و این چیزی است که در هر دست و هر دور بازی که انجام می دهید باید در نظرش بگیرید. 

بازیکنان نخبه پوکر از همین استراتژی برنده بارها و بارها استفاده می کنند، فرقی نمی کند چه حسی داشته باشند یا نتایج اخیری که گرفته اند چه باشد. 

۴- در پوکر همیشه دلیل داشته باشید

بهترین بازیکنان پوکر آنهایی هستند که گاهی بازی معمول و استراتژی های موفق خود را کنار می گذارند، اما همیشه برای این کار دلیل روشنی دارند. 

یک بازیکن متوسط ممکن است از همان اول بازی با دست ۹ و ۷ شروع به رِیز کردن کند فقط به این خاطر که حوصله اش سر رفته یا دلش می خواهد یک اتفاقی بیافتد. 

اما یک بازیکن نخبه این دست را زمانی ریز میکند که بداند بازیکنان روی میز منفعلانه بازی می کنند و در بین بلایندها بازیکنانی هستند که از سر تفریح مشغول بازی هستند.

برای همین اینجا دلیل روشنی برای این باور وجود دارد که بازی با ۹ و ۷ (که در حالت عادی باید در دورهای اول فولد شود) در این موقعیت می تواند به یک بازی سودآور تبدیل شود. 

در نهایت منظور این است که اگر میتوانید استدلال مشخصی پیدا کنید که انحراف از استراتژی معمول خودتان می تواند سودآور باشد، خیلی هم عالی است. و به حتم دلیل هایی مثل «چون حس میکنم از آن خوشم می آید» یا «حوصله ام سر رفته» را باید کامل کنار بگذارید. 

۵- بدانید کِی باید آس هایتان را فولد کنید

یکی دیگر از تفاوت های واضح بین بازیکن متوسط پوکر و یک بازیکن عالی پوکر، توانایی فولد کردن جفت های دُرشت است. 

این احساس کمی مریض را می شناسید که زمانی پیش می آید که دو تا آس در دست دارید و یکی از رقیبان در نوبت خود روی تمام پات رِیز می کند؟ شما به اصطلاح «جیغ خوشحالی» می کشید و او باز هم دست را بر می گرداند. 

شما باید بیشتر وقت ها به این احساس توجه بیشتری داشته باشید. 

بعضی از الگوهای مشخص وقتی با ریسک کمتر – به خصوص اگر پوکر آنلاین بازی می کنید – بازی کنید ساده تر قابل شناسایی هستند، و این زمانی است که می دانید فولد کردن جفت درشتی که دارید ۱۰۰ درصد بازی درستی است.

بازیکن های خوب آنهایی هستند که به راحتی می توانند از هر وابستگی احساسی به دست ِ خوش ظاهر خود بگذرند. بازیکن های متوسط اما با آس و شاه های خود عروسی راه می اندازند و اجازه نمی دهند بروند حتا وقتی که می دانند با آنها شکست می خورند.

۶- بفهمید که افتادن در کَل کَل ِ عصبی (Tilt) فقط خودتان را ویران می کند

کل کل یکی از چیزهایی است که باعث می شود بانکرول، رویاها و تخصص پوکر شما ویران شود. 

موارد خیلی زیادی پیش می آید که افراد مختلف برایم توضیح می دهند که چطور مبالغ زیادی پول و بانکرول را زمانی که روی میز پوکر اوضاع خوب پیش نرفته از دست داده اند. 

واقعیت پوکر همین است که گاهی اوضاع برای شما بد پیش می رود، و هیچ کاری هم نمی توان کرد. 

این همان چیزی است که هر بار که دور میز پوکر قرار می گیرید آن را به نوعی امضا می کنید. 

همیشه این احتمال وجود دارد که خیلی بد پیش بروید. ممکن است روشنی بازی خودتان را نیز از دست بدهید. 

وقتی اجازه بدهید که کنترل احساساتتان از دستتان خارج شود و استراتژی خود را از پنجره بیرون بیاندازید، فقط و فقط به خودتان آسیب می رسانید. 

در شرایطی مثل این تمام ساعت هایی که صرف یادگیری کرده اید و تمام تمرین هایی که انجام داده اید در اصل تلف شده چرا که تصمیم گرفته اید به جای آنها به احساسات خود اجازه دخالت بدهید. 

به کاری که خودتان کرده اید احترام بگذارید. پس وقتی که ورق ها بد می آیند به کسی جز خودتان بدهکار نیستید که آرامش خود را حفظ کنید و هدر دادن پول خودتان را پایان بدهید. 

۷- در بازی های بد بازی نکنید

یکی از راه های دیگری که بسیاری از بازیکن های متوسط پوکر از طریق آن نتایج خود را به باد می دهند بازی ساده لوحانه در میزهایی است که پر از بازیکن های قابل قبول تا خوب هستند. 

اگر نمی توانید کسی را دور میز پیدا کنید که خیلی بد بازی میکند پس باید از خودتان بپرسید که اینجا چه کار می کنید. 

اگر فقط برای داشتن چالش ذهنی یا از سر تفریح می خواهید پوکر بازی کنید، پس مشکلی نیست. این نکته پوکر در مورد شما آنقدرها موضوعیتی ندارد. 

اما اگر در کل برنده شدن در پوکر اولویت اصلی شما باشد، باید به یاد داشته باشید که ایجاد یک چالش کوچک برای یک بازیکن خوب پوکر راه خوبی برای سود بردن و برنده شدن شما نمی تواند باشد. 

وقتی به بردهای بزرگ می رسید که با بازیکن هایی طرف شوید که اشتباهات بنیادی بزرگی می کنند و در بلند مدت پول زیادی از دست می دهند. 

همان طور که فیلم کلاسیک راندرز (Rounders 1998) گوشزد می کند: «اگر در نیم ساعت اول بازی دور میز، نتوانید بازنده را پیدا کنید، پس خودتان بازنده اید».

حرف های آخر

فرق بین بازیکن های گه گاه برنده و بازیکن های عالی پوکر آنقدر که خیلی از مردم فکر می کنند زیاد نیست. 

همیشه یک سری نکات هست که با رعایت کردن آنها می توانید به مراحل بالاتر و میزهای حرفه ای تر ارتقا پیدا کنید و در آنها برنده شوید. 

بیشتر این نکات را زمانی می فهمید که با نگاهی خیلی سرد، از فاصله، ریاضیاتی و خیلی منطقی تر از نگاهی که حالا دارید به بازی نگاه کنید.  

بازیکن های احساسی و آنها که به موهومات خیالی باور دارند تقریبا همیشه یا میبازند یا فقط برای باقی ماندن تقلا میکنند. 

بازیکن های نخبه اما میدانند که در این بازی قرار است بمانند و هیچ وقت در یک دست یا یک لحظه خاص خودشان را گیر نمی اندازند. آنها دوباره و دوباره به پرسودترین بازی که میتوانند انجام دهند ادامه می دهند، فرقی نمی کند نتیجه چه شود. 

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید