دسته‌ها

استراتژی‌ بازی پوکراستراتژی‌های ابتدایی پوکر

نحوه محاسبه اوت در پوکر برای مبتدیان

چگونه اوت ها را در پوکر محاسبه کنیم؟

اوت در پوکر چیست؟ کارتی که قرار است به شما امکان برتری یافتن به حریفتان را بدهد را با نام اوت می شناسیم. یکی از مهم ترین مهارت هایی که هر بازیکن پوکری باید آن را کسب کرده باشد، مهارت در محاسبه سریع تعداد کارت هایی است که باعث می شوند او برنده آن دست شود. این مسئله در واقع شانس شما برای برنده شدن هر دست را نشان می دهد. هر چه تعداد اوت های باقی مانده برای دست بازیکن بیشتر باشد، احتمال برد او ممکن است بیشتر شود. البته این مسئله هم وابسته به متغیرهای بسیاری است و ممکن است تعداد اوت بالا به به نحوی به ضررتان هم تمام شود. در ادامه به بررسی این مسائل پرداخته ایم.

محاسبه تعداد اوت در پوکر در ابتدا ممکن است پیچیده به نظر بیاید، اما در حقیقت، برای پیدا کردن مهارت در آن، کافی است تمرین کنید تا آن را به امری غریزی بدل کنید.

وقتی پوکر بازی می کنید، بهترین سناریو این است که پول خود را تنها وقتی وسط بگذارید که یک دست عالی دارید. اما واقعیت با این مسئله کمی متفاوت است. گاهی اوقات مجبورید پول خود را روی دست های بد هم بگذارید.

نحوه محاسبه اوت در پوکر

اوت در پوکر

در مواقعی که پول خود را روی دست بدی وسط گذاشته اید، امید شما این است که در دور بعدی شرط بندی، دست بهتری نسبت به حریف خود پیدا کنید. کارتی که قرار است به شما امکان برتری یافتن به حریفتان را بدهد را با نام اوت می شناسیم.

برای مثال، شما آس گشنیز و شاه گشنیز دارید و حریفتان به صورت اتفاقی کارت های سرباز خشت، ۹ خشت، ۱۰ پیک، سرباز گشنیز و ۳ گشنیز را نشان می دهد. شما چند اوت دارید؟

خب؛ در این جا شما دو کارت بالاتر از سرباز او دارید. به این معنا که سه آس و سه شاه دیگر باقی مانده که می توانند جفت های بهتری بسازند و اوت شما باشند. در کنار این ها، چهار بیبی هم باقی مانده که می توانند برای شما یک استریت را بسازند و نُه گشنیز دیگر هم هست که می توانید با آن ها یک فلاش بسازید.

البته در این محاسبه، شما برخی از کارت ها را دو بار شمرده اید. یعنی یک بار بیبی گشنیز را به عنوان اوتی که به شما امکان ساخت استریت با چهار بیبی می دهد و یک بار هم به عنوان یک کارت گشنیز حساب کرده اید. بنا بر این، در واقع شما ۱۸ اوت دارید. این مسئله احتمال برد شما را بسیار افزایش می دهد.

محاسبه دامنه های حریف

در واقعیت مثال بالا به ندرت اتفاق می افتد. متاسفانه معمولا حریفان شما آن قدر ساده نیستند که دست خود را به شما نشان دهند. بنا بر این، شما باید یک دامنه یا رِنج برای حریف خود در نظر بگیرید. وقتی دامنه کارت های حریف خود را تخمین زدید، امکان محاسبه اوت ها بسیار راحت تر است.

در مثال بالا، شما ممکن است دامنه کارت های حریف خود را یک سرباز پیک و یک سرباز خشت در نظر بگیرید. در این حالت، تعداد اوت های شما بسیار کمتر خواهد بود. زیرا در این حالت، سه آس باقی مانده و شاه ها به شما امکان بردن را نمی دهند.

علاوه بر این، می توانید دست بهتری در ریور پیدا کنید؛ اما خلاف آن هم صادق است و ممکن است حریفتان هم دست بهتری پیدا کند.

در هنگام محاسبه اوت در پوکر، باید توجه داشته باشید که این یک روش علمی نیست و ممکن است کارتی که روی آن به عنوان اوت حساب کرده اید، در عمل باعث برد شما نشود.

نیم اوت در پوکر چیست؟

برخی اوقات لازم است برخی از کارت ها را به عنوان اوت کامل در نظر نگیرید و آن ها را نیم اوت محسوب کنید. نگاهی داشته باشیم به این مثال:

شما ۸ پیک و ۹ پیک دارید. کارت های میز هم عبارتند از  ۱۰ دل، سرباز دل، و ۳ خشت. چهار ۷ و چهار بیبی باقی مانده است که می توانند به شما امکان استریت بدهند. به این ترتیب، شما هشت اوت دارید. درست؟

جواب این است: بله؛ و نه! درست است که شما می توانید در این شرایط یک استریت بسازید؛ اما چنین کارت هایی ممکن است دست حریف شما را از دست خود شما بهتر کنند و در نتیجه، شما دست بازنده شوید.

در این مثال، بیبی دل و ۷ دل نمی توانند برای شما به عنوان یک اوت کامل در نظر گرفته شوند. بنا بر این، شما باید روی هر کدام به اندازه نیمی از یک اوت حساب کنید و در این مثال، اوت های شما برابر با هفت خواهد بود.

محاسبه بیبی دل و ۷ دل به عنوان نیم اوت باعث می شود بدانید که هرچند می توانید با آن ها استریت بسازید؛ اما حریفتان می تواند با آن ها فلاش بسازد و شما را شکست دهد.

اوت مخفی در پوکر چیست؟

در برخی از مواقع، وضعیت هایی پیش می آید که شما حتی ممکن است اوت مخفی داشته باشید. دلیل این که به این موارد اوت مخفی گفته می شود این است که این کارت ها ممکن است در ظاهر نتوانند به شما کمک کنند؛ اما در ادامه بازی متوجه می شوید که توانسته اند دست حریف را کم ارزش کرده و شما را برنده کنند.

به این مثال توجه کنید:

دست شما و کارت های روی میز عبارتند از آس دل، آس گشنیز، ۵ پیک، ۶ گشنیز، ۹ خشت و شاه دل. دست حریف شما هم عبارت است از ۶ پیک و ۵ دل که می تواند باعث ایجاد دو جفتی شود.

در راند ریور، شما با داشتن آس خشت یا آس پیک از شکست فرار می کنید. همچنین اگر چیزی داشته باشید که بتوانید با ۹ یا شاه روی میز هم دست ارزشمندی بسازید، ممکن است نجات پیدا کنید.

این کار باعث می شود دو جفتی حریف شما تبدیل به دستی ضعیف تر از دست شما شود و دو جفتی شما برنده شود. با این که در حقیقت نه شاه و نه ۹ با کارت هایی که در دست دارید کاری ندارند و با کارت های روی میز دست قوی تری می سازند؛ بنا بر این، نام آن ها را اوت مخفی گذاشته اند.

اوت پوکر و ضریب شانس نسبت به پات

در هر مهارتی که بخواهید به درجه بالایی برسید، لازم است تمرین کنید. برای این که در پوکر به یک بازیکن حرفه ای بدل شوید لازم است ضمن این که بتوانید اوت ها را با دقت و سرعت حساب کنید، احتمالات پات را هم در نظر بگیرید. اگر در هر دوی این مباحث به سطح خوبی رسیدید، می توانید روی دست ها قدرت بیشتری از خود نشان بدهید و تبحرتان را به رخ سایرین بکشید.

در واقع، پوکر را می توان در دو جمله خلاصه کرد:

  • یافتن دست خوب برای بستن شرط روی آن و/یا
  • توجه به ضریب شانس پات پیش از شرط بستن

اگر این دو مهارت را داشته باشید، بقیه پوکر برایتان به راحتی آب خوردن خواهد بود. البته که رسیدن به مدارج بالا در این دو مهارت به هیچ وجه ساده نیست و همه به این مسئله وقوف داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید