دسته‌ها

پوکر سیکس پلاس هولدم
دوره آموزش پایه‌ای پوکرقوانین بازی پوکر

قوانین پوکر سیکس پلاس هولدم (Six Plus Hold’em)

سیکس پلاس هولدم (Six Plus Hold’em) فرم محبوبی از پوکر است که بسیار شبیه به تگزاس هولدم می‌باشد، اما چند اختلاف جالب در آن وجود دارد:

  • تمام کارت‌های کوچکتر از ۶ از دک حذف می‌شوند.
  • همه بازیکنان موظف به پرداخت آنته هستند و فقط دیلر بلایند را پرداخت می‌کند – به این مبلغ «باتون-بلایند» گفته می‌شود.
  • رتبه‌بندی دست‌ها متفاوت است (به طور مثال فلاش، فول‌هاوس را شکست می‌دهد).

این نوع بازی در کش‌گیم‌های بت‌کارت وجود دارد و بازیکنان های-استک علاقه خاصی به آن دارند، چرا که استراتژی در آن نقش اثرگذاری ایفا می‌کند.

قوانین پوکر سیکس پلاس هولدم (Six Plus Hold’em)

6+ Holdem

همانطور که می‌دانید کارت‌هایی مثل ۲، ۳، ۴ و ۵ در تگزاس هولدم کمی به خشک بودن بازی می‌افزایند. این کارت‌ها باعث می‌شوند دراوهای کمی روی فلاپ به وجود بیاید، کارت‌هایی که روی ترن می‌خورد در بازی بی‌تاثیر باشد و دست‌های بازیکنان به اندازه کافی کامل نشود.

پوکر سیکس پلاس هولدم که با نام شورت-دک (Short Deck) نیز شناخته می‌شود توانست رنگ و روی تازه‌ای به فرم تگزاس هولدم بدهد و باعث شود بازیکنان به نحو سنگین‌تری با ۳۶ کارت به بازی بپردازند. سیکس پلاس هولدم، به انگلیسی “Six Plus Hold’em” به معنی «هولدم بیشتر از ۶» است. یعنی هیچ کارتی کوچکتر از ۶ در بازی وجود ندارد. این موضوع می‌تواند باعث کم شدن فاصله‌ی کارت‌ها و تعداد آن‌ها شود و تولید دست‌های قوی را بسیار آسوده کند.

وقتی اولین بار چنین فرمی را می‌بینید شاید فکر کنید که تقریبا غیرممکن است استریت نشوید!  شاید کمی اغراق کرده باشیم اما مطمئنا این موضوع ذهن بیشتر افراد را درگیر می‌کند.

بازیکنان پوکر تگزاس هولدم برای ورود این بازی باید بتوانند خود را با شرایط وفق دهند، یعنی از دنیایی که دست‌های خوب به ندرت ساخته می‌شوند به جایی بروند که این اتفاق بسیار بیشتر می‌افتد.  امروز تا حدی به استراتژی پایه و رتبه‌بندی دست‌ها خواهیم پرداخت و بررسی می‌کنیم که چگونه تغییرات موجود در این فرم موجب جذابیت آن می‌شوند.

بلایندها و آنته

بلایند در پوکر

در این فرم دیگر اسمال-بلایند و بیگ-بلایند وجود ندارد، هر بازیکن باید آنته دهد و شخصی که در پوزیشن دیلر است باید مبلغی را با عنوان «باتون-بلایند» وارد بازی کند.

بازی از بازیکن سمت چپ دیلر آغاز خواهد شد. هر دست مشابه با تگزاس هولدم دورهای شرطبندی پری-فلاپ، فلاپ، ترن و ریور را خواهد داشت.

اگر در گذشته پوکر تگزاس هولدم بازی کرده باشید، قوانین سیکس پلاس هولدم نیز برایتان بسیار ساده خواهند بود.

رتبه‌بندی دست‌ها در پوکر شورت-دک (قوانین کلی)

این بازی «می‌تواند» کاملا مشابه با تگزاس هولدم بازی شود.

ساختار شرطبندی می‌تواند فیکسد-لیمیت یا نولیمیت باشد (اغلب به صورت نولیمیت) و رتبه‌بندی دست‌ها نیز کاملا مشابه با تگزاس هولدم در نظر گرفته شود:

 رتبه‌بندی دست‌ها نام دست دست
ضعیف‌ترین های کارت Kx6x9x8xQx
پیر KK♠۵x8xQx
دوپیر KK♠۶۶Qx
تری-آف-کایند KK♠K۶Qx
استریت A♠۶♣۷۸۹
فلاش KJ۱۰۶۹
فول‌هاوس KK♠K۶۶♠
کاره KK♠KK♣۶x
استریت فلاش A۶۷۸۹
قوی‌ترین رویال فلاش ۱۰JQKA

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قوانین پوکر می‌توانید این مطلب را مطالعه کنید.

قوانین پوکر شورت-دک در سایت بتکارت

پوکر شورت-دک غالبا با رتبه‌بندی متفاوتی نسبت به تگزاس هولدم بازی می‌شود. در اینجا رتبه‌بندی استانداردی که در سایت بتکارت پوکر نیز استفاده می‌شود برای شما لیست می‌کنیم:

رتبه‌بندی دست‌ها نام دست دست
ضعیف‌ترین های کارت Kx6x9x8xQx
پیر KK♠۶x8xQx
دوپیر KK♠۶۶Qx
استریت A♠۶♣۷۸۹
تری-آف-کایند KK♠K۶Qx
فول‌هاوس KK♠K۶۶♠
فلاش KJ۱۰۶۹
کاره KK♠KK♣۶x
استریت فلاش A۶۷۸۹
قوی‌ترین رویال فلاش ۱۰JQKA

همانطور که مشاهده می‌کنید در این رتبه‌بندی تری-آف-کایند، استریت را و همچنین فلاش نیز فول‌هاوس را شکست می‌دهد (درحالی که در پوکر تگزاس هولدم این موضوع برعکس است).

دقت کنید که این اختلاف در رتبه‌بندی را فراموش نکنید، چرا که ممکن است در صورت عدم توجه متحمل باخت‌های سنگینی شوید!

چرا از رتبه‌بندی متفاوتی استفاده می‌کنیم؟

این قوانین متفاوت هستند چرا که حذف شدن ۱۶ کارت از بازی تاثیرات فراوانی روی احتمالا می‌گذارد و قدرت دست‌ها را تغییر می‌دهد.

به طور مثال در این فرم تنها ۹ کارت برای ایجاد فلاش وجود دارد (به جای ۱۳ کارت)، در نتیجه فلاش شدن در این بازی سخت‌تر از تگزاس هولدم خواهد بود.

در ادامه به نحو دقیقتری تغییر احتمالات را بررسی خواهیم کرد:

فلاش قوی‌تر از فول‌هاوس

در پوکر تگزاس هولدم چهار کارت ۹ در ورق وجود دارد، اما همچنین از هر دوازده کارت دیگر نیز چهار نوع وجود دارد. در هولدم معمولی کارت ۹ یکی از ۱۳ کارت است. اما در سیکس پلاس هولدم تنها ۹ رتبه‌بندی کارت وجود دارد. در تگزاس هولدم اگر به شما ۹۹ داده شود، شما به ۲ کارت از ۵۰ کارت نیاز دارید که ست شوید (۴٪)، اما در تگزاس هولدم به ۲ کارت از ۳۴ کارت احتیاج خواهید داشت (۶٪). این موضوع به وجود آمدن ست در سیکس پلاس هولدم را ۵۰٪ آسان‌تر می‌کند.

در سیکس‌پلاس هولدم در ۸۳٪ مواقع روی فلاپ ست نمی‌شوید:

اما در نظر بگیرید که ۱۷٪ مواقع این اتفاق می‌افتد! همچنین باید بدانید که در سیکس پلاس هولدم پیر شدن زمین نیز بسیار راحت‌تر اتفاق می‌افتد – چرا که در پوکر تگزاس هولدم وجود ۱۶ کارت اضافه احتمال پیر شدن زمین را کم خواهد کرد.

فلاش شدن در این فرم چندان راحت‌تر از فول‌هاوس نیست. درست است که تعداد کارت‌ها در این فرم کمتر است، اما تغییری در نسبت کارت‌های همخال به وجود نمی‌آورد. دقت داشته باشید به طور مثال اگر تمام کارت‌های خشت را نیز از بازی حذف کنیم، در حقیقت احتمال فلاش شدن با خال‌های دیگر را افزایش داده‌ایم. در مجموع باید بدانید هنگامی که فلاش‌دراو هستید احتمال کامل شدن دستتان نسبت به پوکر تگزاس هولدم کاهش می‌یابد.

آموزش پوکر اوماها ست

اما نکته مهمی که در این فرم وجود دارد این است که اگر یک کارت فلاش در دست شما باشد (بلاکر)، احتمال فلاش شدن حریف را تا حد زیادی کاهش خواهید داد. فرض کنید ۲ گشنیز روی فلاپ است و شما ♣AK دارید. در هولدم معمولی شما یکی از ۹ گشنیز باقی‌مانده را سوزانده‌اید و حریف ۸ کارت برای فلاش شدن می‌خواهد. در حالت عادی احتمال فلاش شدن حریف در ترن و ریور تقریبا ۳۵٪ است، با داشتن یک بلاکر این احتمال به ۳۱.۴٪ می‌رسد و در واقع ۴٪ احتمال فلاش شدن حریف را کاهش داده‌اید. اما در سیکس‌پلاس هولدم تنها ۵ کارت برای فلاش باقی خواهد ماند و در حالت عادی احتمال فلاش شدن حریف ۳۰٪ است، اگر شما یک بلاکر داشته باشید احتمال فلاش شدن او ۲۴.۴٪ شده و تقریبا ۶٪ از احتمال فلاش شدن حریف کم کرده‌اید. اهمیت بلاکر در سیکس پلاس هولدم نه فقط برای فلاش، بلکه به دلیل کم بودن تعداد کارت‌ها بسیار بیشتر خواهد شد.

استریت و ست یا تریپس

با اینکه ست شدن روی فلاپ در سیکس پلاس هولدم آسان‌تر از استریت شدن به نظر می‌رسد، اما با اینحال استریت شدن افراد تا ریور بسیار بیشتر اتفاق می‌افتد. دقت کنید که فقط ۹ رتبه کارت در این بازی داریم، یعنی اگر زمین پیر نشده باشد احتمال استریت بودن یک بازیکن به شدت بالا می‌رود. زمینی مثل ۶۸♣۱۰♠K♠J در تگزاس هولدم معمولی شاید ترسناک به نظر برسد. اما در سیکس پلاس هولدم کارت‌های کوچک حذف شده‌اند، بنابراین استریت شدن افراد در این بازی به راحتی اتفاق می‌افتد. دست‌هایی مثل ۹۷, Q9 و AQ در پری-فلاپ در هر ۶۳۰ دست ۴۸ بار به شما داده می‌شوند. اما در پوکر تگزاس هولدم این دست‌ها هر ۱۳۲۶ دست ۴۸ بار به شما داده خواهند شد. احتمال بالای استریت شدن این دست‌ها غالب بازیکنان را به خود علاقه‌مند می‌کند.

آس در پوکر سیکس پلاس هولدم

پوکر سیکس پلاس هولدم

مشابه با پوکر تگزاس هولدم، آس (A) در این بازی نیز می‌تواند استریت بالا و پایین به وجود بیاورد.

پایین‌ترین استریت ممکن در این بازی متشکل از کارت‌های A-6-7-8-9 است (فرض کنید آس جایگزین ۵ شده است).

استراتژی پایه پوکر سیکس پلاس هولدم

همانطور که متصور هستید، حذف کارت‌های کوچک از بازی و باقی ماندن ۳۶ کارت در ورق باعث می‌شود که دست‌های قوی‌تری به وجود بیاید، بنابراین شما باید ذهنیت خود را به نحو کاملی نسبت به دست‌هایی که در تگزاس هولدم بازی می‌کردید تغییر دهید.

کمتر بودن تعداد کارت‌ها باعث می‌شود که شکل گرفتن دوپیر بسیار آسان‌تر باشد، درنتیجه داشتن دستی مثل تاپ‌پیر و تاپ‌کیکر دیگر در این فرم چندان قوی به نظر نمی‌رسد. به طبع شکل‌گیری استریت و فول‌هاوس نیز در این فرم نسبت به تگزاس هولدم آسانتر است.

آدز خوردن دراوها نیز در شورت دک تغییر می‌کند، به طور مثال، اگر اوپن‌استریت باشید، احتمال کامل شدن دستتان مقداری بالاتر است.

شما همچنان ۸ اوت دارید، اما کارت‌های کمتری در دک وجود دارد، بنابراین احتمال استریت شدن بالا می‌رود، هرچه تعداد کارت‌های دِک کمتر شود، احتمال خوردن کارت‌هایی که در آن است بیشتر می‌شود. در پوکر شورت-دک احتمال آوردن پاکت آس ۲ برابر بیشتر از تگزاس هولدم است!

جمع‌بندی

پوکر سیکس پلاس هولدم یا شورت-دک فاکتورهای جذابی به تگزاس هولدم اضافه می‌کند و به دلیل سریعتر شدن درگیری دست‌ها بازیکنان لذت خاصی از آن می‌برند.

همچنین ورود به این فرم برای بازیکنانی که در تگزاس هولدم یا اوماها مهارت دارند کار چندان سختی نمی‌باشد.

برای تست مهارت خود می‌توانید وارد سایت بتکارت شده و در کش-گیم‌های سیکس پلاس هولدم شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید