دسته‌ها

دیپ-استک در پوکر
بعد از فلاپریاضیات در پوکر

ریز دادن با دست‌های دراو در پوکر

بازیکنان مبتدی و حتی بعضی از بازیکنانی که تجربه بیشتری دارند گاهی اوقات در مورد اینکه چه زمانی باید با دراو یا دست‌های کامل نشده ریز دهند و چه زمان باید کال کنند اشتباهاتی دارند.

بیشتر افراد می‌دانند که باید با دست‌های قوی خود ریز دهند، اما نمی‌دانند که دست‌های قوی چگونه تعریف می‌شود. بهترین دست، دستی است که بیشترین شانس برد را تا ریور دارد، یعنی یا روی فلاپ بسیار قوی شود، یا اینکه روی فلاپ دراو بسیار قوی به وجود آورد.

ریز دادن با دست‌های دراو در پوکر

فاکتور اصلی: وقتی که احتمال برد شما از همه افراد حاضر در پات بالاتر است، معمولا باید استراتژی شما نیز جوری باشد که بیشترین شرطبندی را در پات انجام دهید.

بازیکنی که دست بهتری را روی فلاپ ساخته است، همیشه بیشترین احتمال برد را ندارد. به طور مثال فرض کنید حریف ۱۰♣A و شما ♠Q♠J دارید و فلاپ ♣۳♠۹♠۱۰ می‌خورد. در چنین حالتی QJ احتمال برد ۲-به-۱ و ۶۹٪ احتمال برد دارد.

مثال دیگری را بررسی کنیم: شما ♣۹♣K دارید و فلاپ ۶♣A♣J می‌خورد. فلاش‌ناتس-دراو هستید و احتمال قوی شدن دستتان تا ریور تقریبا ۳۳٪ است. ۴ بازیکن در پات هستند و نوبت شماست که بازی کنید. واضح است که باید با چنین دراوی کال کنید. اما سوال اصلی این است که در چه حالتی ریز دادن بهتر است. در این دست، شما فقط ۲۰٪ بت‌هایی که می‌تواند وارد پات شود را به دست می‌آورید، در حالی که ۳۳٪ احتمال برد دارید. چنین شرایطی در درازمدت بسیار سودمند است و بهتر است تا جایی که می‌توانید پات را سنگین کنید.

ریز دادن با دست‌های دراو در پوکر

حال فرض کنید در مثال بالا در برابر یک نفر قرار دارید، یک بازیکن بسیار ناتس که بت نمی‌کند مگر اینکه فلاپ تاپ-پیر شود. شما همچنان ۳۳٪ شانس برد دارید، اما با بت کردن ۵۰٪ شرطبندی‌ها را وارد بازی می‌کنید. به یاد داشته باشید که همچنان فلاش-دراو هستید، از آنجایی که پولی که در پات وجود دارد به شما پات-آدز خوبی می‌دهد، اما تا زمانی که بتوانید کارت‌های بعدی را رایگان ببینید ریز دادن روی فلاپ تنها به حریف کمک خواهد کرد.

می‌توانیم کلیتی را درباره دراوها و رسیدن به سود با استفاده از آن‌ها به شما بگوییم. هنگامی که ۱۵ اوت داشته باشید، بیش از ۵۰٪ شانس دارید که دستتان تا ریور قوی شود. درنتیجه در شرایط هدز-آپ هر پولی که وارد پات شود ارزش منتظره (EV) مثبت خواهد داشت. اگر در برابر چند بازیکن یا بیشتر ۱۵ اوت داشته باشید، با هر شرطبندی که روی فلاپ انجام می‌شود ارزش منتظره (EV) بیشتری به دست خواهید آورد.

وقتی که ۸ یا ۹ اوت دارید، مثل اوپن-استریت و فلاش-دراو، احتمال باختتان تا ریور تقریبا ۲-به-۱ است ( به صورت میانگین از هر ۳ بار ۱ بار برنده می‌شوید). درنتیجه اگر در برابر ۲ بازیکن قرار داشته باشید، شرایط خنثی می‌باشد. در برابر ۱ بازیکن باید مقدار شرطبندی را به حداقل برسانید. در برابر ۳ بازیکن یا بیشتر نیز باید ترجیح دهید که بیشترین مقدار شرطبندی انجام شود.

با داشتن ۱۱ یا ۱۲ اوت مثل استریت و فلاش-دراو همراه با اُورکارت (کارت‌های بالاتر از زمین)، در برابر ۲ بازیکن یا بیشتر در درازمدت به سود خواهید رسید و در برابر ۱ بازیکن مقدار بسیار کمی ارزش منتظره منفی دارید.

جدول زیر استراتژی مناسب را متناسب با شرایط برای ریز دادن با دست‌های دراو در پوکر بررسی می‌کند (برای بزرگنمایی روی آن کلیک کنید). «حداکثر» به این معنی است که استراتژی شما باید بر اساس رسیدن به بیشترین شرطبندی روی فلاپ باشد، در حالی که «حداقل» کاملا برعکس این قضیه است. به یاد داشته باشید که این جدول صرفا مربوط به بازی روی فلاپ است. تمام دراوها در صورت کامل نشدن روی ترن ارزش کمتری پیدا خواهند کرد.

آدز و اوت

وقتی که تصمیم گرفتید که باید حداکثر یا حداقل شرطبندی‌ها را انجام دهید، سوالی که پیش می‌آید این است که چگونه باید به این مقاصد برسید. با دراوهای قوی معمولا بهتر است که تا جایی که می‌توانید بازیکنان دیگر را در پات نگه دارید (به جز در مواقعی که پات سنگین است و می‌خواهید اوت‌های دیگر شما نیز فعال شوند، مثلا اُورکارت‌هایتان در صورت پیر شدن قوی باشند). درنتیجه اگر می‌خواهید که بازیکنان دیگر را در پات نگه دارید باید درباره ریز خود فکر کنید. به طور مثال اگر اسمال-بلایند بت کرد، در پوزیشن‌های اولیه بودید و چند بازیکن بعد از شما قرار داشتند، بهترین استراتژی کال کردن است، نه اینکه با ریز دادن افراد دیگر را مجبور به فولد دادن کنید. در هنگام بت کردن در برابر پری-فلاپ ریزر خارج از پوزیشن نیز باید مراقب باشید، چرا که ممکن است بازیکنان دیگر را از بازی بیرون کنید.

با اینحال اگر چند بازیکن کال کرده‌اند، می‌توانید از ریز استفاده کرده و مبلغ پات را بیشتر کنید. وقتی که در پوزیشن‌های اولیه هستید، چک-ریز می‌تواند بسیار موثر واقع شود. این تاکتیک زمانی به خوبی عمل می‌کند که پری-فلاپ ریزر دقیقا نفر بعد از شما باشد.

برای کاهش دادن تعداد بت و مبلغ شرطبندی نیز دو استراتژی وجود دارد. اولین مورد این است که به سادگی کال کنید. دومین استراتژی این است که ریز دهید تا بتوانید یک کارت را به صورت رایگان در ترن مشاهده کنید (در صورت ریز کردن ممکن است حریف روی ترن چک دهد و ریور را رایگان ببینید). با این حال این استراتژی می‌تواند کمی ریسکی باشد و به شرایط و بازیکنان دیگر بستگی دارد.

ریز دادن با دست‌های دراو در پوکر

دلایل دیگر برای ریز دادن با دست‌های دراو در پوکر

به یاد داشته باشید که مباحث بالا صرفا در جهت بازی کردن متناسب با ارزش دست یا ولیو-بت بود. مانند تمام شرایط، فاکتورهای دیگری نیز وجود دارند که ممکن است با آن‌ها به نحو دیگری با دست خود بازی کنید، مخصوصا وقتی که دستتان قدرتی خنثی دارد (نه ضعیف‌تر است و نه قوی‌تر).

یکی از استراتژی‌های واضح ریز دادن روی فلاپ با هدف دیدن یک کارت رایگان در ریور است که کمی قبل به آن اشاره کردیم. این استراتژی ممکن است که کار نکند، اما از آنجایی که دست شما قدرت خنثی دارد، نسبت به مبالغ شرطبندی پات بی‌تفاوت هستید و با سعی کردن چیزی را از دست نخواهید داد.

یکی از استراتژی‌های واضح دیگر سمی-بلوف است، مخصوصا اگر در برابر یک نفر باشید. در چنین حالتی ممکن است حریف را مجبور به فولد دادن کنید یا امیدوار باشید کارتتان بخورد، بازی اگرسیو معمولا بهتر از پسیو و دفاعی بازی کردن است.

همچنین وقتی چند بازیکن بعد از شما وجود داشته باشند، ممکن است باعث فولد افرادی شوید که تعدادی از اوت‌های شما را بلاک کرده‌اند، حتی در صورتی که کال کند نیز در برخی شرایط سودمند خواهد بود (به طور مثال ممکن است با بت کردن با QJ روی فلاپ T-9-3 باعث فولد KQ یا J9 شوید).

در همه شرایط باید فاکتورهای زیادی را برای تصمیم‌گیری در نظر بگیرید، اما برای ریز دادن با دست‌های دراو در پوکر در ابتدا می‌توانید به ارزش دراو خود در مقابل تعداد بازیکنان توجه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید