دسته‌ها

آموزش شمردن اوت در پوکر
ریاضیات در پوکر

آموزش شمردن اوت در پوکر – چگونه اوت‌های خود را بشماریم؟ (۱)

آیا تاکنون برایتان سوال شده که چگونه یک بازیکن پوکر تمام محاسبات ریاضی را در ذهن خود انجام می‌دهد؟ در بسیاری از شرایط آن‌ها اوت‌های خود را می‌شمارند و شانس برد دست خود را بررسی می‌کنند.

یاد گرفتن شمارش اوت‌ها در پوکر مسیری است به سمت حرفه‌ای شدن. اما وقتی می‌گوییم اوت (Out) دقیقا منظور چیست؟

یک اوت کارتی است که با خوردن آن در مراحل بعدی دست شما از دست حریف قویتر می‌شود. مثال رایج برای این موضوع فلاش‌دراو است، زمانی که ۴ کارت با خال گشنیز در دست شما وجود دارد و برای کامل شدن دست خود نیاز به پنجمین گشنیز دارید. اگر بتوانید تعداد کارت‌های باقی‌مانده با خال گشنیز را محاسبه کنید (۱۳ خال گشنیز در کارت‌ها وجود دارد که با حذف ۴ عدد که در دست شماست ۹ عدد باقی می‌ماند)، می‌توانید به عدد دقیق اوت‌های خود برسید و نهایتا احتمال برد خود را محاسبه کنید. 

درنتیجه شمردن اوت‌ها بسیار ساده است و با چند جمع تفریق به نتیجه خواهید رسید.

ریاضیات در پوکر

مثال ساده دیگر برای زمانی است که با دستی مثل AK فلاش‌دراو هستید و ♠۲۷T روی میز قرار دارد – در حال حاضر شما های‌کارت آس هستید اما با خوردن هر دلی فلاش خواهید شد.

 ۹ کارت دل وجود دارد که دراو شما را کامل می‌کند، با این حال خوردن ۲ ممکن است باعث فول‌هاوس شدن حریف و بازنده بودن شما شود.

همچنین ممکن است با خوردن آس (A♠, A♣, A) یا کینگ پیر تاپ‌پیر شوید، اما این کارت‌ها همیشه برد شما را تضمین نخواهد کرد. به صورت کلی شما باید اوت‌هایی را بشمارید که مطمئن هستید باعث برد شما می‌شوند.

شمردن اوت در پوکر — چگونه اوت‌های خود را بشماریم؟

اولین سوالی که باید در هنگام شمارش اوت‌ها از خود بپرسید این است که «چه تعداد کارت در ورق (دِک) باقی مانده که باعث برد من می‌شود؟»

به طور مثال اگر فلاش‌دراو هستید، ۹ اوت دارید، اگر گات‌شات استریت هستید ۴ اوت، و اگر اوپن-استریت هستید ۸ اوت دارید. جدول زیر تعداد اوت‌ها را به صورت کلی جمع‌بندی می‌کند.

نوع دراو

دست مثال کارت‌های روی میز تعداد اوت‌ها
تری-آف-کایند

۵ ۵ ♠

 A ۷♣ ۲

۲
گات‌شات استریت

۷ ۶

A♣ ۵ ۳♠

۴
اوپن-استریت

K♠ Q♣

J T ۲♣

۸
فلاش‌دراو

 A ۲

T ۷♣ ۳

۹
اوپن-استریت و فلاش دراو

J T

۹ ۸۳♠

۱۵

حال می‌دانید که چند اوت دارید باید بتوانید از این عدد استفاده کنید، اگر به درستی از این عدد استفاده نکرده و احتمال برد خود را بررسی نکنید محاسبه اوت‌ها کاملا بی‌معنی خواهد بود.

آسانترین راه برای محاسبه احتمال برد استفاده از قانون ۲ و ۴ است.

قانون ۲ و ۴

این قانون بسیار ساده است، برای محاسبه احتمال برد خود وقتی در مرحله تِرن (Turn) هستید باید تعداد اوت‌ها را ضربدر ۲ کنید. بنابراین اگر ۹ اوت داشته باشید، تقریبا ۱۸٪ احتمال برد خواهید داشت. با انجام چنین کاری توانسته‌اید به راحتی احتمال برد خود را در مرحله ترن محاسبه کنید.

برای محاسبه احتمال برد خود روی فلاپ (Flop) باید تعداد اوت‌ها را ضربدر ۴ کنید. یعنی به همان شکل اگر فلاش دراو هستید و ۹ اوت دارید، تقریبا ۳۶٪ احتمال برد خواهید داشت. بدین شکل احتمال برد شما در مرحله ترن و ریور محاسبه خواهد شد.

قانون ۲ و ۴ معمولا احتمال برد ما را با مقدار کمی خطا نشان می‌دهد که در واقعیت این خطا اهمیت زیادی در تصمیم‌گیری شما نخواهد داشت.

هدف اصلی محاسبه احتمال برد، محاسبه پات-آدز و مبلغی است که برای کال کردن با دست فعلی مناسب است می‌باشد. یعنی وقتی که احتمال برد خود را می‌دانیم به راحتی تشخیص خواهیم داد که دست ارزش ادامه بازی را دارد و یا خیر.

اگر تعداد اوت‌های شما کم است این قانون بسیار دقیقتر احتمال برد شما را محاسبه می‌کند. به جدول زیر نگاه کرده و احتمال برد دست‌ها را با استفاده از قانون ۲ و ۴ با حالت احتمال برد واقعی آن‌ها مقایسه کنید.

نوع دراو احتمال برد روی فلاپ  احتمال برد روی ترن
 قانون ۲ و ۴ احتمال برد واقعی قانون ۲ و ۴ احتمال برد واقعی
تری-آف-کایند ۸٪ ۹% ۴% ۵%
گات‌شات استریت ۱۶% ۱۸% ۸٪ ۱۰%
اوپن-استریت ۳۲% ۳۰% ۱۶% ۱۹%
فلاش‌دراو  ۳۶% ۳۳% ۱۸% ۱۸%
اوپن-استریت و فلاش دراو ۶۰% ۶۰% ۳۰% ۳۹%

جدول بالا احتمال برد دراوها را به صورت کلی و اولیه نشان می‌دهد. در واقعیت احتمال برد شما کمی بیشتر از این اعداد است، چرا که احتمال کامل شدن دست در بکدور و یا خوردن اُورکارت‌هایتان نیز وجود دارد.


لطفا ادامه این آموزش را در لینک زیر مطالعه کنید:

آموزش شمردن اوت در پوکر — قسمت دوم

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید